För åtta ljus, mässingstomme behängd med olikaformade prismor, mestadels lövformade, margueriter och glasstavar, stomglas, avslutande glasklot.
Ej funktionstestad. Senare elektrifierad. Slitage. Anlöpningar. Enstaka prismor med nagg, flisor, samtliga ljusmanschetter saknas.