Bronserad samt förgylld vitmetall. Urhus krönt av ryttare. Pendel finns. L 36, h 38. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, backstycket på urhuset saknas. Ej funktionstestad. Del saknas. Senare skruvar.