Interiörmotiv med kvinnor i hushållsbestyr, en med texten "Uppmerksama hushållerskan", bladstorl 19 x 27. Samtida bronserade ramar med kröndekor av bla fjäder och bokblad.
Slitage, fläckar, skador och lagningar. Ramarna med skador och delvis bortfallen bronsering.