Rektangulär spegel med kröndekor av parställda sfinxer mellan voluter uppbärande postament. H 167. Konsolbord med dekor av mussla, framdragen fotplatta med dekorerad sockel. L 74, b 44, h 83.
Hårt slitage, nästan helt bortfallen förgyllning, sprickor, konsolbordet ej ursprungligen tillhörande samt har delvis sekundär dekor.