Fanerat med ädelträ. Svärtade detaljer. Hopplister och skuren dekor av bl a lejonmaskaroner. Hyllinredning. Kulfötter. L 200, b 80, h 190. Nyckel finns.
Omarbetat. Vissa senare delar, bl a knoppar och fötter. Slitage, repor, sprickor, fanérbortfall.