Modellnr G 107, formgiven 1918. Sign Of G 107 -30 C. Rund skål med dekor av kvinnofigurer, diam 18,5, H 13,5, runt fat diam 20.
Slitage med undersides repor, fatet med kantnagg.
"Svenska Glasbruken Produktionskataloger" Helmut Ricke, Lars Thor. Prestel-Verlag 1987.