SKÅL MED FAT. Glas. Simon Gate. Orrefors 1918.

"Slöjdansen". Modellnr G 109, formgiven 1918. Otydl sign. Oval trumpetformad skål med graverad dekor av dansande figurer. H 11,5. L 21. Ovalt fat L 21.

Skål med nedslipat kantnagg, fat med kantnagg. Slitage, undersides repor.

Literature

"Svenska Glasbruken Produktionskataloger" Helmut Ricke, Lars Thor. Prestel-Verlag 1987.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.