Ovoid delvis godronnerad med dekorbård av akantus, uppsvängd pip, svängt svärtat trähandtag avslutat med benknopp. Uppdragen hals med lock och lockknopp i form av kotte. Tre tassfötter. H 25,5.
Slitage, smärre bucklor och bristningar.