KAFFEKANNA, silver, Johan Wahlström, Jönköping 1837. Vikt ca 690 gram.

Ovoid delvis godronnerad med dekorbård av akantus, uppsvängd pip, svängt svärtat trähandtag avslutat med benknopp. Uppdragen hals med lock och lockknopp i form av kotte. Tre tassfötter. H 25,5.

Slitage, smärre bucklor och bristningar.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed