Svängd rygg, stoppad sits samt rygg. Klädda i beige sammet. Betsade ben.
Slitage.
Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, s. 191 - 192