Förgylld. Urtavlan märkt J. P. Sjuklatus, Waxholm. Krönande sädeskärve. Dekor av urnor. Pendel. H 101. Nyckel finns.
Spirckor. Slitage. Dekordelar med skador, varav en saknas. Färgbortfall. Ej funktionstestad.