Brunbetsad ek, rikt skuren dekor av frukter och blommor i urna, bladdekor. 3 skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning samt i mitten lådor, varav 4 med besticksinredning. L 170, B 70, H 113.
Repor, slitage, smärre fanérskador och sprickor. Nyckel saknas.