I form av bok i vitt porslin med förgylld kant, dekor med musikinstrument och text efter ett tryck från 1776, "Il Mvsico Testore". H 10,5.
Smärre slitage, smuts. Baksidan med påklistrat papper (ursprungligen filtklädd baksida, filten saknas).