Rektangulärt skrin på kulfötter. Förgylld mässing med målad emaljdekor. L 8, b 6, h 6. Rektangulärt cigarettskrin med rundad form. Dekor i nielloteknik med ränder och diagonalt fält med bladrankor och sköld. L 10,5, b 6,5.
Förgyllning med slitage. Emaljbortfall. Etuiet med smärre repor och indenteringar.