Björkfanér, två lådor med handtag av sk droppbeslag, snedklaff med innanförliggande inredning av fyra mindre lådor resp fack. Fyra svarvade ben. L 82, b 41-76, h 103.
Beställare: Röda Korshemmet. Nyckel finns.
Slitage, repor, smärre fläckar. Enstaka lös del.