Rund godronnerad skål med uppsats föreställande Pelikanhona som matar ungar med sitt eget blod, fyra ben i form av sköldhållande lejon. Diam 44, h 30.
Slitage, smärre bucklor, repor. Några dekordetaljer lösa.