Nedåt avsmalnande ben med mässingsavslutningar. Dörr och sidor med glas. Dekor av mässingsdetaljer. Krön med marmorskiva. Fyra glasskivor. L 79, B 37, H 167. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Smärre fanérskador. Skivorna med smärre nagg.