Dekor av flodlandskap i underglasyrblått med två snarlika guldbårder. Tekanna med flätad hänkel, lock med knopp, kopp och gräddkanna. 3 koppar med fat, 5 fat medföljer och ett skålfat. H 3,5-13,5 diam 9-21.
Rund tekanna med nagg. Koppar slitage på gulddetaljer, fat med enstaka nagg och sprickor, fat med glasyrdefekter, enstaka missfärgning, skålfat med slitage och mindre repor.