Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

SKÅP, "Bangkok", AB Westbergs möbler, Tranås, 1950-tal.

Teak med inredning i bl a bok. Rak form, två dörrar med fräst dekor. Inredning med hyllor och lådor. L 120, b 46, h 160. Nyckel finns.

Bruksslitage.

Literature

Modellen avbildad på halvsidesannons i "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift FORM", 1952, vol 8, s 232.

More information

Med etiketten “Uttagen av juryn för utställning 1953” gav juryn i mars 1953 vid Möbelmässan i Göteborg sin välsignelse över möbler som ansågs representativa för det bästa inom svensk möbeltillverkning. Dessa möbler presenterades i september samma år som en del av utställningen “Bygge och Bostad”. Det var Sveriges Möbelindustriförbund och Svenska Möbelhandlarnas Centralförbund i samarbete med Svenska Slöjdföreningen som mönstrade den samtida möbelbranschens utbud.

En av de uppmärksammade möblerna var skåpet "Bangkok", framställt vid AB Westbergs Möbler i Tranås. Fabriken tillverkade under 1950-talet moderna möbler av hög kvalitet och engagerade kända formgivare såsom bland andra Yngve Ekström, Ib Kofod Larsen, Hans Olsén och Arne Norell.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed