AXEL FRIDELL, torrnålsgravyrer, 2 st, sign.
"Tatjana I (Margareta Sachs III)" 1917. "Reymersholm II", 1919. Oramade. Bladstrl 27,5x22,5 resp 40x50.
porträttet med skador, revor, missfärgningar, fuktfläck, gulnat, tejprester, monterat på passepartout. Stockholmsmotiv med revor och veck.