Ek. Front med neddragbart jalusi, en underliggande låda. Invändigt med låd och hyllinredning. Lådfronterna med texter bl.a. Bref, Fakturor, Juridiska handlingar osv. På fyra kulfötter. L 65, B 45, H 162.
Slitage. Repor. Smärre blekt. Skadat lås. Nyckel saknas.