Svängd genombruten rygg med balusterbricka, svängda armlän, stoppad sits, svängda framben, svarvat fotkryss.
Slitage, sprickor, framskrapade färgrester, smärre förstärkningar, lagningar och kompletteringar med bla förlängda fotavslut. Sitsen endast klädd med domestik.