HUGO SALMSON, olja på duk, sign samt dat 68.
Konung Gustav Wasa betraktar Catharina Stenbock. 72x57,5.
Uppfodrad på duk, fernissad, repor, fläckar, krackelyrer, skador samt lagningar.
Utställd enligt uppgift;
Svenska hävder genom konstnärsögon, Liljevalchs konsthall 12/4 - 19/6 1960.
litteratur IDUN magazin No 21, 23 - 29 maj 1960 s 25.