Rektangulär form, platt lock. Sidor och front med rik skuren dekor. I sidorna smidda handtag. Ombyggd till besticksschatull med öppningsbara sidor, utdragbara lådor. L 198, b 78, h 75. Nyckel finns.
Smärre sprickor, fläckar. Bruksslitage, smärre skador.