Dosa, Carl Wilhelm Trozelius, Stockholm, 1829. Tändsticksdosa, kortbehållare, Brimingham, 1864-65. Burk med lock i filigran, l 8. Tumlare, nordeuropa, 1700/1800-tal.
Slitage. Dosa med monogram.