SEKRETÄR, sengustaviansk, sent 1700-tal.

Mahognyfanér, tvådelad, raka sidor med snedställda kannelerade hörn, tre lådor, totalt fyra mässingshandtag på kortsidorna. Klaff med bakomliggande inredning av 15 lådor, lucka. Vit marmorskiva. Fyra korta ben. L 114, b 53, h 122. Nyckel finns.

Slitage, smärre sprickor, fanérskador och lagningar. Ett handtag på kortsidan löst och medföljer med ett löst fäste.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed