Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

SNURRSTOLAR, ett par, "Planka", Börge Lindau och Bo Lindekrantz, Lammhults Möbel, modellen formgiven 1985.

Lackerad plywood med detaljer i kromad metall.

Bruksslitage, klädsel något blekt.

Literature

"Snurrstolen med det karaktäristiska uttrycket var en av många lekfulla kreationer som ritades under det postmodernistiska 1980-talet. Inspirerad av mannen på stranden, som stuckit en planka i sanden och rullat tidningen till stöd för nacken, ritar Börge lindau Planka som en personlig hyllning till holländske De Stijlkonsstnären Gerrit T. Rietveld.
Som många av formgivarduons möbler är stolen en balansgång mellan materialsnålhet och bekvämlighet. Idén med det långa ryggstödet i samspel med den lilla sitsen skulle Börge Lindau fortsätta att utveckla i en rad modeller för egna företaget Blå station."

Ur Gordan, Dan: Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Byggförlaget, 2002, s 252.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed