Skål med lock, två udda kaffekoppar, 2 udda lock, 4 snarlika skålar. Dekor i underglasyrblått av landskap resp figurscener. Urna med celadongrön glasyr. H 3-10.
Slitage, nagg, några med sprickor. Skålen med lock har stor lagning. Kaffekopparna med kantlagningar samt saknar fat.