Fyra raka ben. Överskåp med dörrpar. Utfällbar skrivskiva. En låda. Intarsiadekor med blomstermotiv. Mässingsbeslag. Överdel med vit marmorskiva. L 76, B 40, H 115. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Smärre sprickor.