Fanér av pyramidmahogny, rak form. Fyra lådor med gustavianska nyckelskyltar, klaff med inredning av 13 lådor och lucka med brännförgyllda beslag av bla amor med pilbåge. L 109, b 55, h 143. Proveniens: Grevliga ätten Horn af Åminne.
Fanérskador, lösa delar, slitage.