Möbelarkitekt Olgard Andersson, Sigfr. N.o.O Paulsons snickeriverkstad, Lund.
Stomme mahogny, inläggningarna utförda i Paris. L 109, b ca 64, h 106. Nyckel finns.
Slitage, repor.