Kronring av mässing med 12 svängda ljusarmar, pressad beslagsdekor. Korgbotten med avslutande kotteknopp. Krönande plym.
Slitage, nagg. Avkortad samt med utbytta prismor främst i kronring och plym. Några prismor saknas. Möjligen är några ljusarmar sekundära.