HARMENSZ VAN RIJN REMBRANDT, kopia efter, olja på duk, 1800-talets slut.
"Porträtt av en gammal dam". 64 x 49.
Lagningar, omfattande krackelyr och färgbortfall.
Originalmålningen finns på Nationalmuseum, Stockholm. NM 582.