Utdragssäng. Mörkbetsat/målat trä. Svängda gavlar, krön med akantusornamentik. botten med sadeljord. Huvudgavel H ca 148, fotgavel H 100, L ytter ca 190 inner ca 170, B ytter 135 inner 120.
Kraftigt slitage, skador, enstaka kraftiga skador, lösa delar.