KONFEKTSKÅLAR, ett par snarlika, silver, glas, senempire, Johan Daniel Blomsterwall, Göteborg 1837 resp 1845.

Båtformade och skärslipade glasskål på rektangulär silverfot med dekor av delfiner, platta kulfötter, uppsvängda handtag. H 18-20.

Detta föremål visas under perioden 24-26 Mars på Antik & Kuriosa mässan i Kista.
Monter: F06a

Slitage, nagg, smärre bucklor. Handtagen löstagbara, sprintar saknas till alla utom ett.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed