BORDSPENDYL, rokokostil, märkt Petter Ernst Stockholm, 1800-tal.

Fodral med inläggningar av mahogny, bronserade mässingsbeslag. Krön i form av amorin på jordglob. Bemålad urtavla. Urverkets bakstycke av mässing med rikt graverad dekor, märkt Petter Ernst Stockholm, No 384. Vev medföljer. H 53.

Urtavlan med färgbortfall. Smärre slitage. Senare glas.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.