GESKEL SALOMAN, olja på duk.
Enligt påskrift a tergo: Replik av porträtt av köpman Selig Salomon Tachau, målat i Ribe 1842. Ej sign. 32 x 27.
Krackeleringar.
Generalkonsul Johan Hansens samling, nr 1646.