Björk. Fyra glasade dörrar. Två lådor invändigt. Kontursågad lambrequinbård på krön. Dekor av halvpilastrar. L 120, b 35, h 140.
Skador och lagningar. Senare benställning. En dörr låst. Höger dörr låst. Nyckel saknas.