SKÅLFAT OCH OBJEKT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg, 1940- resp 1950-tal.

Lövformat fat med handtag i forma av gren. Objekt ur serien "Kraneval", Märkta med studiohanden, Sweden. H 4-12.

Skålfat med krackelyr, handtaget med nagg.

Auction closed
1 200 SEK
The auction is closed.