Fanerat med mahogny. Rak form, flankerat av hörnkolonetter med mässingsbeslag. Lod och pendel medföljer. Urtavla otydligt märkt. H 230. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, vissa beslagsds delar saknad.