Glasyr i vitt och blått. Tekanna med lock, sockerskål samt gräddkanna. 5 tekoppar med fat, 12 assietter. Mindre skål, 4 mindre fat samt fat. 6 fat för koppar medföljer. H 2-18,5
Obetydligt slitage, enstaka kantnagg, enstaka delar med obetydliga glasyrdefekter och krackelering i glasyr. Två delar med mindre genomgående spricka.