Mahognyfanerat, delvis rotfanerat, fodral i holländsk stil, omkring 1900. Uppsvängt krön med delvis genombruten dekor och med skurna figurer i form av änglar och atlas. Urtavla i tenn och förgylld metall. H 263. Nyckel finns.
Smärre fanérskador, slitage. 2 lod och pendel medföljer.