Lockskål, qianlong, 1700-tal. Blomsterdekor med pioner och fasaner. Färger i famille rose-paletten. Lockknopp i form av hund. Diam 13. Temugg från 1900-talets första hälft, dekorerad med fåglar och blommor. H 6.
Temugg med enstaka nagg. Lockskål saknar en hänkel i stål.