Invändigt förgylld (1). Konande på rund fot och utvikt mynning. Toppigt lock. Dekor av graverade sneda och vågiga ränder och korsade palmkvistar, frånsidan med krönt spegelmonogram. H 36.
Slitage. Smärre bucklor.