Stolar modell "Eva", Sven Erik Fryklund för Hagafors. Stolarna och bordets stomme av bok. Bordsskiva, sits och rygg i teak. Etikettmärkt "Ferdinand Lundquist" och brännmärkt "SMI". Bordets mått l 90, b 90, h 72.
Bruksslitage. Bord med fuktskador, stolar med stötskador och skrapmärken.