Björk. 3 lådor, mittersta med dekor av mytologisk scen. L 89, h 46, h 92. Nyckel finns.
Slitage, repor, fanérbortfall. Maskstungen. Ostadig. Översta lådan går ej att öppna, mittersta med ej fungerande lås. Senare ben. omarbetad. Nedslipad skiva.