Valnötsfanér, två lådor, två skåpdörrar. Flankerande pilastrar med joniska kapitäl.
Överdel med hylla uppburen av två svarvade pelare, spegelbakstycke. L 116, b 56, h 145.
Slitage, mindre fanérskador.