AUTOGRAF. Charles Lindbergh, signerat foto samt adresserat kuvert.

Charles Lindbergh framför Spirit of St Louis. Signerad med dedikation "To EC Thompson sincerely Charles A. Lindbergh". EC Thompson var en av "St Louis backers" de 7 finansiärerna bakom Spirit of St Louis. Adresserat kuvert skrivet av Lindbergh , stämplar daterade 15 juli 1927. I fotots marginal gåvodedikation.

Gulnat foto, kuvert söndersprättat.

Provenance

Gåva till Ms Dorothy Fox, niece till EC Thompson, därefter arv inom familjen.

Auction closed
12 500 SEK
The auction is closed.