Övre låda samt skåp. Mönsterlagd fanér. Intarsia föreställande urna med blommor. Marmormålad skiva. Hörn med pilastrar krönta med kvinnofigurer. L 93, B 51, H 105.
Slitage. Sprickor och fanérskador, främst på skivan. Enstaka lister saknas. Skåpet är låst och nyckel saknas. Nyckel saknas.