Svart. Överdel med två dörrar dekorerade med antikiserande dekor, flankerade med kolonner med korintisk ordning. Nedtill med två lådor på fyra kopplade, och urnformade ben. L 108, b 52, h 156.
Slitage, vissa stötskador.