Handmålade, varierande polykroma blomstermotiv. Serveringsfat, såsskål, 12 tallrikar, 12 assietter, kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål med lock. Märkta 'Stockholm, Kaestuer Saxonia, 1928' samt '1931'.
Fåtal med nagg, Missfärgningar på assietter, slitage på fat.